اخبار و مقالات

تازه‌ترین اخبار و مقالات مبین‌نت را مشاهده کنید.

۰۸:۱۸:۳۰ ۱۴۰۲-۱۱-۳۰

اولین بهره‌برداری از فیبر نوری مبین‌نت در استان مازندران

آیین افتتاح پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها (FTTx) ویژه شهرهای ساری و بابلسر توسط شرکت ارتباطات مبین‌نت و با حضور عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمود حسینی پور استاندار مازندران و علیرضا صیدی مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت، عصر روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۲ در محل استانداری مازندران و به‌صورت همزمان و برخط در شهر بابلسر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ارتباطات مبین‌نت، در پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، شهرهای غرب استان مازندران بخشی از تعهد پوشش مبین‌نت را در برگرفته و در حال حاضر اینترنت فیبر نوری شهر بابلسر به طور کامل به بهره‌برداری رسیده است. در سایر شهرهای استان مازندران از جمله ساری و گلوگاه نیز فاز اول پروژه به سرانجام رسیده و در آینده نزدیک دسترسی کامل بر بستر شبکه فیبر نوری در این شهرها نیز محقق می‌شود.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم، گزارشی از عملکرد دولت ارائه کرد و گفت: «شبکه ملی اطلاعات از موضوعات کلیدی و مهم وزارت‌خانه است و در قالب این طرح ملی، شبکه‌ای پرسرعت، امن و باکیفیت در گستره ایران توسعه می‌یابد و خدمات دیجیتال بخش دولتی و خصوصی بر بستر آن به مردم ارائه می‌شود.»

وی در ادامه گفت: «همه منابع برای توسعه این شبکه و نوسازی آن در همه لایه‌ها بسیج شدند چراکه پروژه زیرساخت فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها بخش عمده طرح شبکه ملی ارتباطات است و تا پایان سال ۱۴۰۳ بیست میلیون پورت فیبر نوری در کشور ایجاد خواهد شد تا سرعت‌های نزدیک به گیگابیت بر ثانیه را به مردم ارائه کنیم.»

علیرضا صیدی، مدیرعامل مبین‌نت در خصوص فعالیت‌های این شرکت در پروژه ملی فیبر نوری مازندران گفت: «استان مازندران یکی از استان‌های تحت تعهد پوشش ماست و اتصال ۲۰۵ هزار خانوار استان طی این پروژه به شبکه فیبر نوری محقق خواهد شد. در حال حاضر، شبکه فیبر نوری شهر بابلسر به بهره‌بردرای رسیده و بیش از ۱۹ هزار خانوار در این شهر تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند و به این منظور ۴۸ کیلومتر حفاری و شبکه‌سازی در این شهر انجام شده است.»

صیدی افزود «به طور کلی بر اساس برنامه‌ریزی، در استان مازندران ۳۲۷ کیلومتر حفاری در ۶ شهرستان و ۱۷ شهر انجام می‌شود که از شهریورماه ۱۴۰۲ تاکنون حدود ۹۶ کیلومتر فیبرکشی در استان مازندران انجام شده است. عملیات اجرایی پروژه در شهر ساری را نیز در مرداد ماه امسال آغاز کردیم و تا پایان شهریور ۱۴۰۳ پوشش فیبر نوری در ساری نیز به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.»

سیدمحمود حسینی پور، استاندار مازندران نیز در ادامه این مراسم گفت: «استان مازندران با توجه به شرایط خاص جغرافیایی که دارد، در طول سال حدود ۴۰ میلیون مسافر و گردشگر را پذیراست. از این رو توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی یکی از اولویت‌های استان است و با رشد پهنای باند شبکه ارتباطی و توسعه دسترسی به اینترنت در روستاها در دست اقدام است.»

وی در ادامه اضافه کرد: «کاهش هزینه‌های توسعه ارتباطات، شرایط جدیدی را برای شبکه‌سازی ایجاد کرده تا استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای بیشتری بتوانند فعالیت‌های اقتصادی را شروع کنند. همچنین با گذشت زمان شبکه‌های جدیدی از داده‌ها و خدمات مانند تکنولوژی اینترنت اشیا در سطح استان ایجاد می‌شود.»

طی این مراسم، تست سرعت چند صد مگابیتی اینترنت فیبر نوری مبین‌نت در شهر بابلسر و ساری در حضور وزیر ارتباطات و استاندار مازندران انجام شد و سرعت دانلود و آپلود به بالای ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه رسید. همچنین در حاشیه این رویداد، ایشان از عملیات اجرایی و زیرساختی مبین‌نت در شهر ساری بازدید میدانی کرده و با انجام تست سرعت در منزل یکی از هموطنان عزیز و مشتریان این سرویس، کیفیت اینترنت آن خانواده گرامی را جویا شدند.

طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها (FTTx) شرکت ارتباطات مبین‌نت در استان مازندران به نیمه راه رسید و این پروژه بزرگ در سایر استان‌های کشور نیز به‌صورت همزمان در حال اجرایی شدن است تا با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور، پرشتاب در مسیر هوشمندسازی ایران عزیزمان در حرکت باشیم و طعم شیرین فناوری را به کام همه هموطنان عزیزمان برسانیم.