اخبار و مقالات

تازه‌ترین اخبار و مقالات مبین‌نت را مشاهده کنید.

۰۰:۴۴:۰۰ ۱۳۹۸-۰۶-۰۳

چگونه از حجم اینترنت خود محافظت کنیم؟

تمام‌شدن حجم اینترنت زودتر از زمان مورد‌انتظار، مشکلی است که برخی کاربران با آن مواجه می‌شوند. صرف هزینه قابل‌توجه برای خرید بسته‌های اینترنتی با حجم‌بالا و نیاز روزانه به استفاده از اینترنت که امروزه بخش اعظمی از کار و تفریح ما محسوب می‌شود، این سوال را در ذهن بسیاری به وجود می‌آورد که آیا این هزینه تنها برای استفاده خود‌شخص است یا دیگران هم بدون اطلاع ما، از حجم اینترنت‌مان استفاده می‌کنند. در این متن نکاتی را یادآور می‌شویم که با به‌کار‌بردن آنها به راحتی می‌توانید از حجم اینترنت خود محافظت کنید و مطمئن شوید که دیگران در استفاده از حجم اینترنت‌تان با شما شریک نیستند.

آپدیت خودکار بلای جان حجم اینترنت

این یک واقعیت است که دستور آپدیت بسیاری از نرم‌افزارهای سیستم عامل و گوشی توسط کاربر صادر نمی‌شود. حتی آپدیت خودکار سیستم عامل‌ها حجم اینترنت شما را به مقدار قابل توجهی کم می‌کند. Windows 10 به صورت خودکار آپدیت می شود. بسیاری از اپلیکیشن‌های چت فایل‌های عکس، موزیک و ویدئو را به صورت اتوماتیک دانلود می‌کنند. تمامی ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت خودکار و بدون درخواست کاربر پخش می‌شوند. برای اینکه حجم اینترنت خود را برای تماشا کردن و شنیدن فایل‌هایی که علاقه‌ای به آن ندارید از دست ندهید، باید آپدیت خودکار نرم‌افزارها را متوقف کنید. برای متوقف کردن آپدیت خودکار هر اپلیکیشن می‌توانید به تنظیمات آن مراجعه کنید.

گاهی تنظیمات Wi-Fi مودم را تغییر دهید

تنظیمات Wi-Fi مودم شامل تغییر نام و رمز کاربری است که با آن به شبکه جهانی اینترنت متصل می‌شوید. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای مدیریت حجم اینترنت می‌تواند تغییر اطلاعات کاربری باشد. در ابتدا این اطلاعات توسط شرکت‌های ISP در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در مودم‌های مبین‌نت این اطلاعات در زیر مودم ثبت شده است. بهتر است بعد از خرید و نصب مودم توسط کارشناس نصب، به کنسول مودم (پنل مدیریت تنظیمات) مراجعه کنید و این اطلاعات را تغییر دهید. تنظیمات Wi-Fi در هر مودمی متفاوت است. برای اطلاع از نحوه تغییر تنظیمات انواع مودم‌های شرکت مبین‌نت، اینجا کلیک کنید.

نرم افزار DU Meter برای کامپیوتر

نرم‌افزار DU Meter یک گزارش ماهانه، هفتگی، روزانه و ساعتی از میزان دانلود و آپلود از سیستمی را که نرم‌افزار بر روی آن نصب شده است نشان می‌دهد. این امکان بیشتر از همه برای کسانی که اینترنتی با پهنای باند محدود نیاز دارند، مناسب است. DU Meter یک پنجره کوچک بر روی صفحه نمایش شما ایجاد کرده و سرعت و میزان دریافت را به صورت گرافیکی (با نمودار) یا نوشتاری به شما نشان می‌دهد. از امکانات دیگر این نرم‌افزار می‌توان به ثبت تمام اطلاعات، منبع و مقصد آنها اشاره کرد. DU Meter قابلیتی به نام View Network Connections را داراست که شما می‌توانید در قسمت Programs تمام نرم‌افزار‌هایی که هم اکنون باز بوده و در حال استفاده از اینترنت هستند را ببینید. این نرم‌افزار کم‌حجم و در عین حال بسیار کاربردی است و به هیچ‌وجه سرعت سیستم و اینترنت را کاهش نمی‌دهد.

نرم افزار My Data Manager برای تبلت و تلفن‌همراه روی سیستم‌عامل IOS

نرم افزار My Data Manager ابزاری مطمئن برای ردیابی میزان مصرف دیتاست که با ویژگی نمایش میزان استفاده در یک ماه اخیر، نمایش میزان استفاده در روز جاری، نمایش میزان استفاده قابل پیش‌بینی نرم‌افزار در یک ماه آینده، نمایش به صورت نمودار میله‌ای (قابل تنظیم برای گزارش روزانه، هفتگی و ماهانه)، نمایش برنامه‌های استفاده‌کننده از اینترنت و مقدار آن، امکان تنظیم هشدار برای مقدار استفاده به کاربر کمک می‌کند تا حجم اینترنت خود را مدیریت کند.

نرم افزار Internet Speed Meter برای تبلت و تلفن‌همراه روی سیستم‌عامل اندروید

نرم افزار Internet Speed Meter به دارندگان دستگاه‌های اندرویدی این توانایی را می‌دهد که به مانیتورینگ سرعت اینترنت خود بپردازند. این نرم‌افزار علاوه بر نمایش میزان ترافیک مصرفی به صورت روزانه، به دلیل مصرف ناچیزی از باتری و نمایش سرعت اینترنت شما در نوار وضعیت گوشی موبایل می‌تواند گزینه مناسبی برای کاربران باشد.

چند دستگاه از مودم استفاده می‌کنند؟

شاید برای شما هم پیش‌آمده که بعد از چند روز مسافرت یا ماموریت و برگشت به منزل یا محل کار متوجه می‌شوید که حجم اینترنت تمام شده است. یک راه‌حل ساده برای محافظت از حجم اینترنت، اطلاع از این موضوع است که چند دستگاه به طور همزمان به شبکه Wi-Fi شما متصل هستند و از مودم استفاده می‌کنند. پیشنهاد مبین‌نت به کاربران این است که با نصب نرم‌افزار Fing Network Tools به راحتیMac Address دستگاه‌هایی که از مودم استفاده می‌کنند را مشاهده نمایید و با استفاده از قابلیت MAC FILTER در مودم، از این امر پیشگیری کنید.

MAC FILTER چیست؟

قابلیت MAC FILTER در مودم‌های مبین‌نت به مشترکین این امکان را می‌دهد با توجه به آدرس مک دستگاه‌ها، به عده خاصی از آن‌ها اجازه دسترسی به شبکه وای‌فای را داده یا جلوی تعدادی از آن‌ها را بگیرد. در‌واقع بعد از تنظیمات مک فیلترینگ، مودم مشخص می‌کند این آدرس مک تایید شده است یا خیر و اگر تایید نشده باشد، اجازه کانکت شدن به شبکه را نخواهد داشت. جهت مشاهده طریقه MAC FILTER در انواع مودم‌های مبین‌نت اینجا کلیک کنید.

نکته آخر

نکته آخر اینکه در دنیای پیچیده و پیشرفته تکنولوژی، افراد سودجو با راه‌های مختلفی قادرند از دیوار حفاظتی اطراف شبکه Wi-Fi شما عبور کرده و از حجم اینترنت شما استفاده نمایند. با رعایت تمامی موارد ذکرشده می‌توان این احتمال را به حداقل رسانده و تا حد زیادی اطمینان حاصل کرد که هزینه شما برای خرید بسته اینترنتی با حجم مشخص، تنها توسط خودتان و افرادی که اجازه اتصال به مودم شما را دارند مصرف می‌شود.