يکشنبه ۰۸ اسفند

مدیرعامل مبین‌نت در بین مهندسین برجسته‌‌ی کشور

پنجم اسفند ماه سیزدهمین آیین نکوداشت برگزیدگان مهندسی کشور، همزمان با روز مهندس در فرهنگستان علوم کشور برگزار شد. در این مراسم از سه استاد، پنج دانشمند جوان و سه مهندس برجسته تجلیل شد و 11 برجسته‌ی مهندسی کشور جایزه‌ی خود را از دستان دکتر رضا داوری اردکانی ریاست فرهنگستان علوم دریافت کردند. مهندس حسین ریاضی مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت نیز به پاس سالها فعالیت در بخش‌های مختلف صنایع الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر به عنوان مهندس برجسته در حوزه برق و کامپیوتر معرفی شد. تجلیل از مهندسان برجسته کشور مراسمی است که هر ساله توسط فرهنگستان علوم برگزار می‌شود و منتخبان برگزیده در حوزه‌های مختلف مهندسی براساس رزومه، تحصیلات، فعالیت‌های علمی و... انتخاب شده و مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

 

این مراسم از ساعت 9 صبح روز پنجشنبه، با سخنان دکتر سعید سهراب‌پور رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم آغاز شد و پس از وی دکتر جعفر توفیقی رئیس کارگروه انتخاب برگزیدگان مهندسی کشور به معرفی منتخبان این مراسم پرداخت. جناب آقای مهندس حسین ریاضی؛ مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین‌نت نیز به عنوان یکی از مهندسین منتخب در حوزه برق و کامپیوتر، طی سخنانی با ابراز تشکر از برگزاری چنین مراسمی، افتخار حضور در جمع فرهیختگان علوم مختلف را مایه‌ی مباهات خود دانست و بیان کرد:« ریشه‌ی واژه‌ی مهندس در زبان لاتین به معنای استعداد و نوآوری‌های مبتکرانه است و نه به عنوان ساخت یک محصول. بنابراین هدف اصلی یک مهندس ایده‌پردازی است. در این میان ایده‌پردازی در مهندسی اگرچه لازم است ولی کامل نیست. چراکه آنچه که خلأ آن در کشور احساس می‌شود، فقدان دانش اقتصاد کلان و اقتصاد در ابعاد ملی است.» مدیرعامل مبین‌نت ابراز امیدواری کرد مجامع اینچنینی بتوانند در زمینه‌ی تربیت مهندسین با قابلیت درک راهبردهای کسب‌وکار مطالعات  نتایج راهگشایی داشته باشند. وی اضافه کرد: « بهترین مسیر برای یک مهندس، ضمن آشنایی با مفاهیم نوآورانه و مبتکرانه، تسلط بر مفاهیم بهترین عملکرد و استفاده از نمونه‌های موفق راهبرد کسب‌وکار است. مهندس ریاضی خاطرنشان کرد: « همین کلمه‌ی راهبرد به عنوان ترجمه‌ی لغت استراتژی به معنای دقیق راه‌ِ بُرد است. اینکه یک مهندس بتواند گرایش بازار را تشخیص داده و با ابتکار خویش در زمینه‌ی صرفه‌جویی انرژی و حفظ منابع آن، خود را تجهیز کند. همسو کردن دانش با راهبردهای کسب‌وکار  به همراه مرور نمونه‌های موفق بهترین مسیر موفقیت برای مهندسی در آینده خواهد بود.»

جناب آقای مهندس حسین ریاضی به عنوان مهندس برجسته در صنعت الکترونیک و کامپیوتر؛ جهت‌گیری فعلی اقتصاد ملی را به سمت فروش منابع منابع زیرزمینی تجدیدناپذیر دانست و بیان کرد: « تطبیق رویکرد فروش منابع، با نوآوری در تضاد است. نوآوری در زمینه‌ی حفظ منابع انرژی می تواند در آینده استراتژی کشور ما بسیار موثر باشد. بنابراین لازم است ما در کنار آموزش‌هایی که برای مهندسین خودمان فراهم می کنیم، نگاهی جامع به تدوین موارد لازم در استراتژی کشور نیز داشته باشیم.»